18 / 04 / 2014

 

  • Haberler:SİU 2012 en iyi bildiri ve demo ödüllerinin listesi yayınlandı.
  • Haberler:SIU 2012'nin teknik programı belli oldu.
  • Haberler:Bu sene SIU'ya rekor sayıda bildiri başvurusu yapıldı.

1. Akıllı İnsan-Bilgisayar Arayüzleri – Dr. Metin Sezgin, Koç Üniversitesi

İnsanlar birbiriyle olan iletişimlerini ağırlıklı olarak konuşarak sağlar ve iletişimlerini yüz ifadeleri, el-kol hareketleri, yazı, çizimler ve hatta bakışlar ile destekleyerek zenginleştirir. Bizler birbirimizle bu doğal yolları kullanarak iletişim kurarken, bilgisayarla olan iletişimimizi asırlar öncesinin teknolojisi olan daktilodan bozma klavyeyle ve yine geçen asrın icadı fare ile yapmaktayız. Akıllı insan-bilgisayar arayüzleri, bilgisayarlarla iletişimin insanlarla olan kadar doğal ve keyifli olmasını sağlamayı hedeflemektedir. Bu eğitim seminerinde akıllı arayüzler alanı kısaca özetlenecek, mevcut sistemlerden örnekler verilecek, akıllı arayüzlerin geliştirilmesinde faydalanılan teknolojilere (sınıflandırma, regresyon, çok kipli bilgi birleştirme, nesne tanıma, hareket tanıma), donanımlara (dokunsal araçlar, kalem temelli bilgi giriş araçları, kamera ve mikrofon dizileri) ve tasarım prensiplerine (Wizard-of-Oz değerlendirmesi, kâğıt prototipler vs.) değinilecektir.

Dr. Sezgin 1995 yılında Syracuse University L.C. Smith College of Engineering and Computer Science Bilgisayar Bilimleri programına Honorary Scholarship ile tam burslu kabul edildi. Syracuse Üniversitesi’nin Renée Crown Honors programını tamamlayan Dr. Sezgin 1999 yılında Honors ve summa cum laude onurları ile mezun oldu. Dr. Sezgin 2001 yılında yüksek lisansını, 2006 yılında ise doktorasını Massachusetts Institute of Technology Artificial Intelligence laboratuvarında yapay zekâ uygulamaları ve doğal insan bilgisayar arayüzleri üzerinde tamamladı. Doktora sonrası çalışmalarını Cambridge Üniversitesi’nde yüz ifadelerinin otomatik analizi üzerine tamamlayan Dr. Sezgin 2008 yılında Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi kadrosuna katıldı. Dr. Sezgin 2010 yılı yazını Harvard Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde ziyaretçi profesör olarak geçirmiş ve aynı yıl Nottingham Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünün daveti üzerine İngiltere’de “akıllı insan-bilgisayar arayüzleri” konusunda bir çalıştay düzenlemiştir. Dr. Sezgin çalışmalarını yapay zekâ ve uygulamaları, bilgisayarlı görme, bilgisayar grafikleri, akıllı insan-bilgisayar arayüzleri, istatistiksel otomatik öğrenme ve bilgisayarlı duygu/ifade analizi konularında sürdürmektedir.

2. Kinect ile Programlama Giriş: El/Kol/Baş Hareketi ve Sözlü Komutların Algılanması – Dr. Tarık Arıcı, İstanbul Şehir Üniversitesi

Bu konuşmada Microsoft’un Xbox 360 için ürettiği bir hareket sensörü olan Kinect ile ilgili temel bilgiler verilecek ve programlamaya başlamak için gerekli konulara değinilecektir. Microsoft Kinect SDK’sını
kullanarak RGB ve derinlik kamerasından görüntü okuyan ve bunları piksel değerlerine çeviren örnek kodlar gösterilecektir. Ayrıca, insan takibi yapma ve ses tanıma kod örnekleri verilecektir. Programlama
örneklerine ilaveten insan eklemlerini tanıyan öğrenme algoritmalarına da kısaca değinilecektir.

Dr. Tarık Arıcı doktorasını 2009 yılında Georgia Institute of Technology’de School of Electrical and Computer Engineering’de tamamladı. Doktora çalışmaları sırasında VESTEL’in Pixellence projesi için patentlenmiş algoritmalar geliştirdi. 2008-2010 yılları arasında NVIDIA’da GPU üzerinde çalışan ve video sürücüsüne dahil edilmiş patentlenmiş algoritmalar geliştirdi. 2010 yılında İstanbul Şehir Üniversitesi’ne katıldıktan sonra EU Marie Curie CIG teşvikini almaya hak kazandı. İmge ve video işleme alanlarında yayınlanmış çok sayıda uluslararası makalesi bulunmaktadır.

 

 

3.  MIMO Haberleşme Kuramı, Algoritmaları, ve Prototip Uygulamaları – Dr. Murat Torlak, University of Texas, Dallas ve Dr. Tolga M. Duman, Arizona State University

Bu eğitim seminerinde, çok girişli çok çıkışlı (MIMO) anten sistemlerinin bilgi kuramı temellerinden başlayarak, uzay-zaman kodlama, uzamsal çoklama, çok kullanıcılı MIMO, MIMO parazit hizalama gibi uygulamaları da dahil olmak üzere kısa bir özeti sunulacaktır. MIMO kablosuz iletişim sistemleri, özellikle kablosuz yerel alan ağları ve hücresel ağlar başta olmak üzere çeşitli standartlar içinde geniş uygulama alanları bulmuştur. Günümüzde MIMO teknolojisi, IEEE 802.11, WiMAX, HSDPA, ve LTE gibi dünya çapındaki kablosuz standartlara da dahil olduğundan, kablosuz iletişim uzmanlarını ve uygulayıcılarını MIMO tekniklerini uygulayabilecek bilgilerle donatmak gerekmektedir. Bu yüzden seminerimizin temel amacı, konuk katılımcılara FPGA tabanlı deneysel MIMO prototipi vasıtasıyla MIMO sistem tasarımının temel aşamalarını aktarmaktır. Özellikle seminerimizde bu deneysel MIMO platformunu kullanarak MIMO sistemlerinin tasarımı ve bazı gerçek zamanlı olarak uygulanmasındaki zorluklara değinilecektir. Ayrıca MIMO algoritmalarının gerçek-zamanlı uygulamalarında karşılaşılan karmaşıklık-başarım dengeleri tartışılacaktır.

Tolga M. Duman halen Arizona Eyalet Universitesi ECEE Okulunda profesor olarak gorev yapmaktadir. Elektrik muhendisligi lisans derecesini Bilkent Universitesinden 1993 yilinda, master ve doktora derecelerini 1995 ve 1998 yillarinda Boston sehrindeki Northeastern Universitesinde tamamlamistir. Agustos 1998′den itibaren Arizona Eyalet Universitesinde Elektrik Muhendisligi Bolumunde ilk once yardimci docent olarak (1998-2004), daha sonra docent (2004-2008), ve 2008′den itibarende profesor olarak gorev yapmaktadir. Dr. Duman’in arastirma alanlari haberlesme ve sinyal isleme olarak ozetlenebilir. Ozellikle, kablosuz ve hareketli haberlesme, kodlama/modulasyon, kablosuz haberlesme, bilgi saklama sistemleri ve sualti akustik haberlesme sistemleri icin kodlama alanlarinda calismaktadir. Arastirmalari sonucunda “coklu-giris coklu-cikis haberlesme sistemleri icin kodlama teknikleri” konusunda bir kitap ve elliden fazla bilimsel dergilerde makale kaleme almış  ve ayrıca yuz civarida konferans bildirisi  sunmustur . Dr. Duman calisma hayati boyunca IEEE Transactions on Wireless Communications and IEEE Transactions on Communications dergileride dahil olmak uzere bir cok bilimsel dergide editorluk gorevlerini de üstlenmiştir.

Murat Torlak 1995 ve 1999 yıllarında Teksas Üniversitesi (Austin) elektrik mühendisliği bölümünden sirasiyla master ve doktora derecelerini aldı. Doktora calismalari sirasinda Cwill Telekomünikasyon A.Ş.’de (Austin, Teksas) akıllı anten duzenekli S-CDMA sistemi tasarımına katki sagladi. 1999 yılı sonbaharından itibaren halen docent olarak gorev yaptigi Teksas Universitesi Dallas yerleskesi elektrik mühendisliği bölümünde ogretim uyesi olarak calismaya basladi. Akıllı antenler ve çok kullanıcılı algılama alanlarında calismalari olmuştur. 2008 yili icerisinde konuk bilim insani olarak Kaliforniya Universitesi Berkeley yerleskesinde gorev yapmistir. Güncel araştırma konulari arasinda cok kullanıcılı cok anten sistemleri, deneysel kablosuz iletişim platformu gelistirme, ve milimetrik dalga boylu goruntuleme sistemleri vardir. Hakemli dergi ve konferanslarda 60′in uzerinde makale ve bildirisi bulunmaktadır. 2006 yilindan bu yana IEEE Transactions on Wireless Communications dergisinde editör olarak gorev yapmaktadir. 2003-2005 yılları arasında IEEE Sinyal Isleme Toplulugu Dallas Subesinde Program Başkanligi yapmistir. Yine ayni subeden 2005 yilinda ustun hizmet odulu almistir.

4. 5. Nesil (5G) Kablosuz Hücresel Ağlara Doğru: Yeni Konseptler ve Teknolojiler Üzerine Görüşler – Dr. Halim Yanıkömeroğlu, Carleton University

İletişim kuramı diye adlandırdığımız alan, 20. yüzyılın ilk yarısından beri üzerinde çalışılmakta olan, iyice oturmuş ve anlaşılmış bir bilim dalıdır. Bu köklü kuram 1980’lerden itibaren çok başarılı bir uygulamaya temel oluşturmuştur: kablosuz hücresel iletişim sistemleri. Dördüncü nesil (4G) hücresel teknolojilerin (LTE, LTE-Advanced gibi) standardizasyon sürecinin tamamlanmakta olduğu günümüzde, kablosuz iletişim alanında bundan sonrası için somut düşünce üretme zamanı gelmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda kablosuz internet kullanımı beklenenin ötesinde artmış ve modern yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir; dahası, bu artışın hızlanarak devam etmesi beklenmektedir. Donanım (özellikle ekran ve pil) ve yazılım (özellikle bulut bilişim) teknolojilerinde yakın geçmişte tanık olduğumuz ve önümüzdeki yıllarda gerçekleşebilecek gelişmeler göz önüne alınırsa, önümüzdeki yirmi yıl içerisinde bugünden tahmin edilmesi bile güç olabilecek yepyeni ve yaratıcı uygulamaların ortaya çıkmasının kuvvetle olası olduğu görülür.

Bu konusma, önümüzdeki yıllarda yaşamımıza gireceği öngörülen birbirinden değişik – kimi düşük hızlarda çalışacak (örneğin sensörler aracılığıyla), kimiyse çok yüksek hızlar gerektirecek – uygulamaları destekleyecek kablosuz link ve ağ tasarımı hakkında olacaktır.

Konusmanın amacı

  • hem radyo erişim ağlarının mimarisinde, hem de fiziksel, ortam erişim ve ağ katmanlarında önemli olabilecek yeni konsept ve teknolojiler üzerinde durmak, ve
  • bu yeni konsept ve teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanması için gerekli olacak analitik araçları (eniyileme, oyun kuramı, yapay zeka gibi) belirlemeye çalışmaktır.

5G yol haritası henüz belirginleşmemis olduğundan, bu konusmada, gelecek nesil kablosuz sistemler üzerinde düşünce üretmeyi ve araştırma yapmayı teşvik etmek amacıyla, hem somut teknolojik gelişmelere hem de bir dereceye kadar tahmini ve hatta spekülatif sayılabilecek görüşlere yer verilecektir.

Prof. Dr. Halim Yanıkömeroğlu, Kanada’nın Ottawa şehrinde bulunan Carleton Üniversitesi’nin Sistemler ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesidir. Dr. Yanıkömeroğlu 2011-2012 akademik yılını TOBB ETÜ’de konuk öğretim üyesi olarak geçirmektedir.

Kablosuz haberleşme alanında araştırmalar yapan Dr. Yanıkömeroğlu’nun çalışmaları son yıllarda bilhassa hücresel ağlar üzerine yoğunlaşmıştır. Bu araştırmalar, Huawei, RIM, Telus, Samsung ve Nortel gibi hem Kanadalı hem de uluslararası firmalar tarafindan desteklenmiştir.

Dr. Yanıkömeroğlu’nun yayınlarına 3,500 kadar atıfta bulunulmuştur. Bu yayınlara şu siteden ulaşılabilir: http://www.sce.carleton.ca/faculty/yanikomeroglu.html.

 

5. Büyük Ölçekte İnsan Davranışı ve Akıllı Cep Telefonu Verisi (Large-Scale Human Behavior and Smartphone Data) – Dr. Daniel Gatica-Perez, Idiap Research Institute & The Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne (EPFL) Seminer dili İngilizce’dir.

Akıllı cep telefonu algılayıcılarıyla toplanmış verileri kullanarak kişisel ve sosyal davranışların büyük ölçekli analizi güncel bir alan olarak ön plana çıkmaktadır. Akıllı cep telefonları, kişilerin yer, hareket, yakınlık ve iletişim bilgilerini sürekli olarak algılayabilme kapasiteleriyle insan aktivitesini en yüksek doğrulukta ölçen algılayıcılardan biri. Bu telefonlar kullanılarak elde edilen veri ise daha önce olmadığı kadar büyük ölçekte. Bu seminerde araştırma grubumda bu alanda mobil algılama ve veri analizi üzerine yaptığımız çalışmalardan ve geliştirdiğimiz uygulamalardan bahsedeceğim. Önce akıllı telefon algılayıcısıyla topladığımız gerçek hayat verisinin toplanması sırasındaki deneyimlerimizi, oluşabilecek çeşitli potansiyel problemleri ve olası çözümleri anlatacağım. Daha sonra bu verilerde yer alan farklı örüntüleri (sosyal etkileşim çeşitleri, cep telefonu uygulamaları kullanım trendleri, kişilik özellikleri, vs.) bulmak için geliştirdiğimiz yöntemlerden bahsedeceğim. Son olarak bu alandaki açık problemleri tartışacağım.

Daniel Gatica-Perez lisans derecesini Elektronik alanında 1993 yılında Meksika Puebla Üniversitesi’nden, yüksek lisans derecesini Elektirik Mühendisliği alanında 1996 yılında Meksika Ulusal Üniversitesi’nden, doktora derecesini ise Elektrik Mühendisliği alanında 2001 yılında Washington Üniversitesi’nden aldı. Doktorada yaptıği çalışmalar ile Yang Araştırma ödülü aldı. Halen kıdemli araştırmacı olarak Idiap Araştırma Merkezi’nde ve EPFL’de çalışmakta ve sosyal bilişim grubunu yönetmektedir. Araştırmalarında çoklu ortam sinyal işleme, makina öğrenmesi, yaygın bilişim, sosyal bilimler alanlarından yöntemleri kullanarak sensör verisinden insan davranışlarının ve sosyal etkileşimin algılanması ve modellenmesi üzerine çalışmaktadır. Araştırmaları İsviçre, ABD, Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir. Diğer profesyonel aktivitelerinin yanında, IEEE Transactions on Multimedia and Image and Vision Computing dergilerinde editör olarak hizmet vermektedir.